1 lip 2022  

Nie będziemy jeść betonu – Protest przeciwko CPK

27.06.2022 wspieraliśmy protest mieszkanek_ńców przeciwko budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Z jakiego powodu?

Aktywistki Klimatu dla Rolnictwa podczas protestu
  1. To zalanie betonem ponad 7000 ha żyznych ziem rolnych, na których produkowana jest nasza żywność, te tereny są zapleczem żywnościowym Warszawy i Łodzi. W zamian trzeba będzie tą żywność importować. Biorąc pod uwagę nadchodzący kryzys klimatyczny powinniśmy stawiać na suwerenność żywnościową oraz lokalnych producentów. Czy rząd uważa, że mamy jeść beton?
  2. Mamy niecałe 30 lat, żeby osiągnąć zerowe emisje CO2. Tymczasem polski rząd inwestuje miliardy pln w gigalotnisko i szybkie koleje, które wg. ekspertów będą wozić powietrze. Pomijając aspekt ekonomiczny tej inwestycji, która nie ma szans się zwrócić - zastanawiamy się w jaki sposób minister Horała chce wytłumaczyć następnych pokoleniom zaprzepaszczenie ich praw do życia na tej planecie poprzez emisję ton CO2 do atmosfery?
  3. Planowane inwestycje będą przecinać wiele cennych przyrodniczo terenów, takich jak np. Pojezierze Palowickie na Górnym Śląsku, które stanowi miejsce występowania gatunków chronionych takich jak np. bociana czarnego, czy storczyka szerokolistnego. CPK to również melioracja zbiorników wodnych oraz wycinki lasów. Jesteśmy u progu 6 wymierania gatunków - to, czego na ten moment potrzebuje planeta to dbałości o bioróżnorodność, nie betonowych lotnisk i szybkich kolei.
  4. CPK to wywłaszczenia tysięcy osób, które często żyją na tych terenach od pokoleń. Mieszkańcy terenów na których ma powstać lotnisko od lat żyją w niepewności - nie wiedzą kiedy i dokąd zostaną przesiedleni. To dramaty osób, które boją się robić remonty, boją się sadzić kwiaty w ogródku, boją się zakładać rodziny. Nasze państwo nie dba o klimat, nie dba o przyrodę, nie dba o ludzi!

Podsumowując - budowa CPK to przemoc wobec środowiska, wobec lokalnych mieszkańców, wobec każdej_go z nas! Nie chcemy gigalotniska, nie chcemy wywłaszczeń, nie chcemy jeść betonu!

Transmisja z wydarzenia dostępna tu.