mozna-inaczej.-alternatywy-dla-rolnictwa-przemyslowego..png

Rolnictwo i Klimat. Wspólne cele, wspólne wyzwania. Część II: Można inaczej.

W pierwszej części naszego poradnika tłumaczyliśmy powiązania pomiędzy klimatem a rolnictwem. Wyjaśnialiśmy w jaki sposób rolnictwo przemysłowe przyczynia się do postępującej zmiany klimatu, degradacji środowiska naturalnego, a także negatywnie wpływa na życie rolników i rolniczek. 

Nie chcemy zostawiać w naszych czytelnikach_czkach poczucia, że jest źle i nie można nic z tym zrobić. To prawda - przyszłość naszej planety pod wieloma względami jawi się w czarnych barwach, jednak istnieją możliwości, by to zmienić. W drugiej części naszego poradnika chcemy pokazać, że istnieją realne alternatywy wobec modelu przemysłowego - zarówno dotyczące sposobu produkcji, jak i dystrybucji żywności. Poświęcamy też uwagę rozwijanym przez praktyczki_ów i teoretyczki_ów koncepcjom rolnictwa uwzględniającym potrzeby ekosystemów i społeczności. Do kluczowych pojęć należą tu agroekologia i suwerenność żywnościowa. To postulaty i wizje rzeczywistości, w której lokalne społeczności kształtują własny system żywnościowy, opierając go o zasady szacunku do ziemi.

Gorąco zachęcamy do lektury drugiej części naszego poradnika pt. Można inaczej. Alternatywy dla rolnictwa przemysłowego.