Sadzimy dla gości

Jako inicjatywa Klimat dla Rolnictwa zapraszamy do przyłączenia się do kwietniowej kampanii #SadzimyDlaGości. Chcemy pomóc osobom dotkniętym wojną dbając jednocześnie o własne bezpieczeństwo żywnościowe. Jak? Planując uprawy tak, żeby starczyło dla wszystkich.

sadzimydla.png
Kryzys klimatyczny sprawia, że o jedzenie będzie coraz trudniej. Możemy się na to przygotować!

Splot wojny w regionie i coraz bardziej drastycznych skutków katastrofy klimatycznej sprawiają, że najbliższy sezon może być szczególnie trudny. Postępująca susza i nawalne deszcze nie sprzyjają wysokim plonom, natomiast przemysłowe podejście do upraw prowadzi do degradacji gleb i ekosystemów. To, czego potrzebujemy to rozwiązanie lokalne, o niewielkiej skali, które można zwielokrotnić. Proponowana akcja włącza się w szereg działań pomocowych odpowiadających na nagłą i dynamiczną zmianę populacji. Jednocześnie jednak przybliżenie kolejnych kroków między siewem a zbieraniem plonów może prowadzić do zwiększenia zainteresowania uprawą indywidualną, na własne potrzeby. To z kolei wzmacnia odporność zarówno społeczeństwa jak i prywatnych osób.

W jaki sposób możesz włączyć się w nasze działania?

Uprawiasz miejski ogródek działkowy? Być może sadzisz warzywa na balkonie lub po prostu na parapecie? Nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z uprawą roślin możesz dodać choćby jedną dodatkową grządkę marchewki, by część przekazać potrzebującym tego uchodźcom i uchodźczyniom.

Wiemy, że nie wszystkie możemy poświęcić dużo czasu i pieniędzy na samodzielną uprawę. Skracajmy więc łańcuchy dostaw - możemy zamawiać jedzenie bezpośrednio u osób rolniczych.

Może to brzmieć skomplikowanie, ale już tłumaczymy w jaki sposób można to zrobić. 

  • Tutaj znajdziesz przygotowany przez nas przewodnik po RWSach , a tutaj po kooperatywach
  • Wesprzyj pracę producentek_ów żywności i zamów z góry koszyk solidarności.  Opłata na początku sezonu pomoże rolni_cz_kom zaplanować działania i inwestycje i pozwoli włączyć się w akcję w bezpieczny sposób. 
  • Jeśli dysponujesz ekstra czasem zachęcamy również do wspierania rolniczek_ów nie tylko pieniężnie, ale też własną pracą - możesz pomóc w przygotowaniu większej ilości sadzonek, wysianiu większej ilości warzyw.

#SadzimyDlaGosci - zasiejmy, zasadźmy i zbierzmy plony dla Gości i dla siebie. Wierzymy, że szerokie zaangażowanie się w akcję pomoże odpowiedzieć na sytuację wojny oraz zwiększonej liczby ludności w kraju. Ponadto mamy nadzieję, że praktyki związane z sadzeniem własnej żywności, a także z bezpośrednim wspieraniem osób rolniczych oraz skróceniem łańcucha dostaw zostaną z nami na dłużej. Te aktywności to odpowiedź nie tylko na obecną sytuacjęe na wschodnich granicach Polski, ale także na wyzwania, które postawi przed nami kryzys klimatyczny.

Gdzie możesz oddać plony?

  • Jedzenie Zamiast Bomb Poznań (https://www.facebook.com/jedzeniezamiastbombpoznan)
  • Strawa Warszawa (https://www.instagram.com/strawa.warszawa/)
  • Słuszna Strawa Warszawa (https://www.facebook.com/slusznastrawa)
  • SDK Słonecznik - ul. Pańska 3 w Warszawie (https://www.instagram.com/sdkslonecznik/)

Dołącz do naszej grupy ,gdzie łączymy wszystkie osoby, chcące wziąć udział w akcji, a także podpowiadamy, wspieramy i sieciujemy osoby zainteresowaną sadzeniem dla Gości!

Partnerzy: