12 maj 2021  

Przewidujemy coraz częstsze alerty pogodowe.

Alerty pierwszego stopnia, przewidujące niebezpieczne zjawiska pogodowe powodujące straty materialne, ogłoszono już w 14 województwach.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił alarm w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim, zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, małopolskim, śląskim i opolskim. Na wymienionych terenach temperatura przy gruncie może spaść do -5 stopni.

Takie warunki oznaczają gigantyczne straty dla rolników. Przykładowo, wiosenne przymrozki w 2017 roku kosztowały gospodarstwa 500 mln złotych. Kwietniowe przymrozki w zeszłym roku w województwie kujawsko-pomorskim odpowiadały za straty od 70 do 95% kwiatów jabłoni, wiśni i czereśni.

Zmiany klimatu powodują coraz częstsze anomalie pogodowe. Skutkiem tego będą coraz częstsze niespodziewane ekstremalne zjawiska pogodowe ogłaszane w formie alertów pierwszego stopnia. Za tym pójdzie wzrost niepewności produkcji rolnej i miliardowe straty. Dlatego musimy opracować metody adaptacyjne dostosowujące produkcję i sposób życia do tych zmian. Niestety środki finansowe na realizację tych działań są ciągle małe. Dlatego domagamy się aby politycy wzięli odpowiedzialność za wyzwania jakie stoją przed rolnictwem.