2 lis 2023  

Szkolenie: Jak szkodzić sobie, przyrodzie i klimatowi - o przyczynach i skutkach uprzemysłowienia rolnictwa

W wykładzie otwierającym serię szkoleń dla osób aktywistycznych "Jak zmienić rolnictwo dla klimatu, przyrody i zdrowia?" dr hab. Paulina Kramarz, biolożka i popularyzatorka nauki o rolnictwie i ekologii, pomoże nam zrozumieć dlaczego współczesne rolnictwo wygląda tak jak wygląda, i dlaczego długo tak nie może trwać:

🏭 Dlaczego proces uprzemysłowienia rolnictwa jest związany z rewolucją technologiczną (XIXw), rozwojem transportu oraz kolonializmem?

🚛 Dlaczego rolnictwo przemysłowe nie jest efektywnym sposobem wytwarzania żywności dla każdej osoby na Ziemi?

🏴‍☠️ Dlaczego i w jaki sposób jest szkodliwe dla nas i naszej Planety, generując jednocześnie ogrom cierpienia zarówno gatunków hodowlanych, jak i dzikich, ale i ludzkich społeczności?

Poznacie istniejące i jak najbardziej możliwe rozwiązania problemów obecnego systemu żywnościowego, które będą rozwinięte w kolejnych webinarach. Dowiecie się nieco więcej dlaczego szczególnie w wytwarzaniu żywności powinniśmy powrócić do przywrócenia więzi z przyrodą i opierać się na jej mądrości.

PROWADZĄCA

Dr. hab. Paulina Kramarz, profesora nadzwyczajna Uniwersytetu Jagiellońskiego w Instytucie Nauk o Środowisku, jest współautorką publikacji dotyczących ekologii bezkręgowców lądowych, z czego część dotyczy ekotoksykologii, upraw GMO oraz biologicznej ochrony upraw. Obecnie zajmuje się przede wszystkim aspektami ewolucyjnymi i ekologicznymi fizjologii owadów oraz popularyzacją nauki. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi oraz ruchami oddolnymi. Współtworzy portal popularnonaukowy Nauka dla Przyrody.

To spotkanie będzie pierwszym z 4 spotkań szkoleniowych online dla osób aktywistycznych: Jak zmienić rolnictwo dla klimatu, przyrody i zdrowia? ...czyli wszystko co chcieliście wiedzieć o rolnictwie i ekologii, ale nie mieliście kogo zapytać.