12 cze 2022  

Ogólnopolski Protest Przeciwko Projektom CPK 10.06.2022

Kiedy w dobie kryzysu klimatycznego, największej od 30 lat inflacji rząd lobbuje budowę megalotniska mimo ogromnych sprzeciwów mieszkańców i braku wsparcia obywateli, musimy stanąć ramię w ramię. 

Tereny wyznaczone pod lotnisko to około 8 tysięcy ha ziemi rolnych, lasów, gospodarstw i miasteczek. Miejscowa ludność czekają wysiedlenia, utrata dorobku życia czy źródła utrzymania. Ale konsekwencje tych decyzji politycznych odczuwać będziemy wszyscy na naszej skórze. Te tereny dostarczaja żywność Warszawie, są ważnym buforem dla metropolii, ochładzają rozgrzane miasto latem, wpływają na jakość powietrza. 

Budowa tego lotniska, w czasach w których staramy się zmieniać nasze nawyki, kiedy kolejne kraje podejmują zobowiązania klimatyczne jest zamachem na zdrowie i życie. 

Musimy solidarnie wspierać osoby, których sytuacja życiowa wisi na włosku i którzy walczą teraz nie tylko o swoją przyszłość ale o przyszłość nas wszystkich. Z tego powodu byłyśmy obecne na proteście przeciwko projektowi CPK, który odbył się 10.06.2022 w gminie Wiskitki. 

Transmisję z wydarzenia możecie obejrzeć tu.