Szkolenie: Co mogą konsumenci? Spojrzenie z perspektywy rolniczki wiejskiej i rolniczki miejskiej
Ostatnim spotkaniem w serii szkoleniowej "Jak zmienić rolnictwo dla przyrody, klimatu i zdrowia" będzie rozmowa o tym co my, jako aktywistki i aktywiści i inne osoby nie będące rolnikami, możemy zrobić, aby zmienić system żywnościowy na lepszy.
Uprawa roślin i hodowla zwierząt to tylko fragment systemu żywnościowego, a dystrybucja i sprzedaż żywności ma fundamentalne znaczenie dla tego jak ten system funkcjonuje - dla planety, dla nas i rolników, czy dla przemysłu, inwestorów i pośredników.
🥕 Jeśli nie globalny rynek żywnościowy, to co? Jak może wyglądać sprawiedliwa i zdrowa alternatywa, czyli kooperatywy, bazarki, RWS i inne oddolne systemy żywnościowe. Jak je założyć i wspierać?
👩🌾Jak działa i po co nam rolnictwo miejskie? Jakie znaczenie ma dla niego agroekologia? Jak rozmawiać z urzędniczkami i urzędnikami, aby wyżywić wiecznie głodne miasta w sposób zrównoważony?
🚜 Jak rolnictwo miejskie może pomóc wsi, czyli o wzroście znaczenia pracy rolników i rolniczek.
O PRELEGENTKACH
Agnieszka Makowska to rolniczka ekologiczna, która prowadzi nieduże gospodarstwo rolne Zielona Rzodkiewka, wieloletnia koordynatorka Koalicji Żywa Ziemia, współzałożycielka Ruchu Suwerenności Żywnościowej Nyeleni Polska. Współpracuje z kooperatywami w Warszawie i Płocku oraz prowadzi konsumencką grupę RWS (Rolnictwo Wspierane przez Społeczność).
Przeczytaj wywiad z Agnieszką na stronie Kobiety dla Klimatu
Klaudia Kryńska to członkini Fundacji AgroPermaLab, absolwentka Socjologii Stosowanej i Antropologii Społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Miejska ogrodniczka, wieloletnia członkini Wspólnego Ogrodu przy Służewskim Domu Kultury oraz zespołu Bujnej Warszawy – organizacji zajmującej się promowaniem idei ogrodnictwa miejskiego i wspieraniem nowo powstających ogrodów społecznościowych. Edukatorka i aktywistka szerząca ideę suwerenności żywnościowej m.in. w ramach Kooperatywy Spożywczej "Dobrze". Animatorka społeczna współpracująca m.in. z Centrum Kultury Zamek, Fundacją Malta i Biennale Warszawa.